85-Lecie Szpitala

85 lat minęło….

Rok 2018 jest dla Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie rokiem szczególnym, bowiem
w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przypada 85 rocznica istnienia podmiotu.

Dokładnie w listopadzie 1933 r. do szpitala przyjęto pierwszych pacjentów, tym samym rozpoczynając działalność podmiotu, niosąc pomoc i służąc głównie osobom z zaburzeniami psychicznymi i uzależnionymi.

Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat zauważalny jest istotny rozwój Szpitala, zarówno w zakresie farmakologicznym, leczniczym, jak i infrastrukturalnym.

Obchody jubileuszu 85 – lecia istnienia Zespołu rozpoczęły się w dniu 26 sierpnia 2018 r. Mszą Eucharystyczną pod przewodnictwem Księdza Dziekana Ryszarda Kruszewskiego w Parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Kontynuacja uroczystości miała miejsce w dniu 31 sierpnia 2018 r. w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie. Jubileusz rozpoczął się projekcją filmu przygotowanego przez pracowników wraz z Dyrektorem – Panią Katarzyną Osowicz – Szewczyk. Film przedstawiał funkcjonowanie Zespołu od czasów jego powstawania po dzień dzisiejszy. Następnie głos zabrała Dyrektor Zespołu, która w swoim ujmującym przemówieniu podziękowała obecnym i emerytowanym pracownikom szpitala za ich zaangażowanie i wkład ofiarnej pracy. Dyrektor – Pani Katarzyna Osowicz – Szewczyk podziękowała Samorządowi Województwa Mazowieckiego za nieprzerwane od roku 1999 wsparcie finansowe Szpitala oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego – Panu Adamowi Struzikowi.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście honorowi: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pani Magdalena Gawin, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Pan Adam Struzik, Skarbnik Województwa Mazowieckiego – Pan Marek Miesztalski, Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji, Dyrektor Delegatury w Płocku – Pan Tomasz Kominek przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele administracji rządowej, przedstawiciele władz kościelnych na czele z Dziekanem dekanatu gostynińskiego – ks. Ryszardem Kruszewskim, dyrektorzy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych podmiotów leczniczych, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele firm współpracujących z Zespołem, darczyńcy i sponsorzy uroczystości, prasa i media oraz goście szczególni: Pan Andrzej Wilczkowski – syn pierwszego dyrektora szpitala wraz z rodziną, Pani Izabela Galicka – córka zastępcy Dyrektora szpitala w latach 1934 – 1940 oraz Pani dr Barbara Konarska – Pabiniak – autorka monografii o szpitalu, wydanej z okazji jubileuszu, stanowiącej opowieść o faktach historycznych tworzących historię podmiotu, ale również o ludziach, którzy poprzez zaangażowanie w pracę na rzecz ochrony zdrowia i życia, przez lata przyczyniali się do rozwoju opieki szpitalnej.

Zespół wraz z Dyrektorem Katarzyną Osowicz – Szewczyk uchwałą Kapituły Medalu za wybitne zasługi w obszarze działalności samorządowej otrzymał medale „Zasłużony dla Powiatu Płockiego”. Odznaczenia wręczyli reprezentujący samorząd Powiatu Płockiego Wicestarosta Płocki - Pani Iwona Sierocka wraz z Sekretarzem Powiatu – Panem Michałem Twardym.

Uhonorowani za zaangażowanie w funkcjonowanie Zespołu zostali również pracownicy. 8 pracowników zostało odznaczonych odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” nadaną przez Ministra Zdrowia, 6 pracowników otrzymało z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Adama Struzika – Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” oraz 23 pracowników otrzymało szczególne dyplomy uznania.

Oficjalną część jubileuszu zwieńczył koncert muzyczny. Na scenie pojawiły się gwiazdy światowych scen operowych - Pani Alicja Węgorzewska w towarzystwie dwóch tenorów - Pana Miłosza Gałaja i Pana Mirosława Niewiadomskiego wraz z parą skrzypków, którzy zachwycili widownię wykonaniem niezmiennie oklaskiwanych przez publiczność światowych utworów.

Drugą część uroczystości stanowił poczęstunek dla zaproszonych pracowników szpitala oraz gości w Domu Weselnym Leśny Dwór.